آشنایی با اجزاء فرز های CNC

بسمه تعالی

راهنمای ساده جهت  آشنایی با اجزاء CNC

فرز های CNC موجود در ایران اکثرا به صورت دروازه ای ساخته میشوند . مشابه تصویر بالا.

شاسی مدل دروازه ای برای اکثر کاربردهای CNC مناسب می باشد . از جمله کاربرد های این تیپ شاسی می توان به موارد زیر اشاره کرد .

1.فرز CNC سنگ

2.فرز CNC چوب

3.برش CNC پلاسما

4. برش CNC لیزر

5. دریل CNC

6.برش CNC شیشه

7.حکاکی CNC شیشه

8.فرز CNC فلزات

9. سایر CNC های مشابه

این  مدل دارای حداقل دو محور حرکتی CNC برای دستگاه های برش وحداقل سه محور حرکتی CNC برای دستگاه های فرز میباشد . منظور از محور در دستگاه های CNC  ، جهت هایی است که دستگاه در آن حرکت دارد و این حرکت توسط کنترلر و برنامه فرمان می پذیرد . ممکن است دستگاهی دارای جهت حرکتی باشد که توسط کنترلر فرمان نمیگیرد و بصورت دستی فرمان میگیرد ، که در این حالت به آن محور ، محور NC میگویند .

قطعات اصلی CNCهای فرز:

1.Servo motor  : موتور های حرکتی محورهای دستگاه CNC  سرو موتور ها هستند که میتوان به جای آن از استپر موتور (Stepper motor) و یا ایزی سروو (Easy servo)  نیز استفاده کرد . میتوانید جزئیات آن را در مقاله انواع موتورهای حرکتی CNC بطور کامل مطالعه بفرمایید .

2Ball Screw .: یکی از روش های انتقال نیرو با دقت بالا بال اسکرو میباشد . روش های دیگر مانند دنده شانه (rack and pinion ) و لید اسکرو (lead screw)  نیز برای به حرکت در آوردن محور ها در دستگاه های CNC بسیار کاربرد دارند .

3. Bearing  : بلبرینگ ها از پرکاربرد ترین قطعات در دستگاه های CNC هستند . این بلبرینگ ها و یاتاقان ها در قسمت های مهم دستگاه های CNC  مانند بالسکرو ، مرغک ، روتاری ، لید اسکرو ، گیربکس و در سایر قسمت ها کاربرد دارد .

4.Controller :. کنترلر دستگاه مغز متفکر CNC محصوب میشود .  کنترلر ها به سه دسته کلی PC Based  و صنعتی و نیمه صنعتی تقسیم میشوند .

5.Spindle  : اسپیندل  وظیفه چرخاندن ابزار (تیغه فرز) بر روی قطعه کار را بر عهده  دارد . با توجه به این وظیفه باید اسپیندل با قدرت و سرعت کافی برای کاربرد مورد نظر انتخاب گردد .اسپیندل ها  در توان ها ، سرعت ها و مدل های مختلف وجود دارد که میتوانید جزئیات آن را در مقالهانواع اسپیندل به زبان ساده مطالعه بفرمایید.

6.T Slot Table  : نوع ، کیفیت و جنس میز در دستگاه های CNC  بسیار اهیمت دارد . روش های نگه داشتن قطعه کار روی میز متفاوت است . میز Slot T برای نگه  داشتن قطعه کار به وسیله روبند (اتصالات پیچ و مهره ای)  می باشد . روش دیگر نگه داشتن قطعه کار استفاده از پد  وکیوم و پمپ وکیوم می باشد .

7.  Gantry: به پل متحرک در دستگاه های CNC دروازه ای گانتری گفته میشود . 

8. Linear Motion Guide  : که اختصارا به آن LM Guide نیز گفته میشود ، ریل های آب کاری شده دقیقی هستند که با دقت بالا ساخته می شوند تا محور های دستگاه CNC بوسیله واگن روی آن حرکت کنند ، در سایز ها و مدل های متفاوت هستند . باید توجه داشت محل نصب این ریل ها قبلا توسط دستگاه فرز ، فرزکاری شود و سوراخ هایی با دقت بالا جهت نصب ریل ها تعبیه شود .

9. Energy Chain  : انرژی چین ، انرژی گاید و یا زنجیر انرژی وظیفه هدایت و منظم کردن  کابل ها ، شیلنگ ها و خرطومی ها را دارد . با توجه به حرکت دائم این قطعات ، بهتر است از برند های مرغوب انتخاب گردد .

}