• بسمه تعالیراهنمای ساده جهت آشنایی با اجزاء CNCفرز های CNC موجود در ایران اکثرا به صورت دروازه ای ساخته میشوند . مشابه تصویر بالا.شاسی مدل دروازه ای برای اکثر کاربردهای CNC مناسب می باشد . از جمله کاربرد های این تیپ شاسی می توان به موارد زیر اشاره کرد .1.فرز CNC سنگ2.فرز CNC چوب3.برش CNC پلاسما4. برش CNC لیزر5. دریل CNC 6.برش CNC شیشه7.حکاکی CNC شیشه8.فرز CNC فلزات9. سایر CNC های مشابهاین مدل دارای حداقل دو محور حرکتی CNC برای دستگاه های برش وحداقل سه محور حرکتی CNC برای دستگاه های فرز میباشد . منظور از محور در دستگاه های CNC ، جهت هایی است که دستگاه در آن حرکت دارد و این حرکت توسط کنترلر و برنامه فرمان می پذیرد . ممکن است دستگاهی دارای جهت حرکتی باشد که توسط کنترلر فرمان نمیگیرد و بصورت دستی فرمان میگیرد ، که در این حالت به آن محور ، محور NC میگویند .قطعات اصلی CNCهای فرز:1.Servo motor : موتور های حرکتی محورهای دستگاه CNC سرو موتور ها هستند که میتوان به جای آن از استپر موتور (Stepper motor) و یا ایزی سروو (Easy servo) نیز استفاده کرد . میتوانید جزئیات آن را در مقاله انواع موتورهای حرکتی CNCبطور کامل مطالعه بفرمایید .2Ball Screw .: یکی از روش های انتقال نیرو با دقت بالا بال اسکرو میباشد . روش های دیگر مانند دنده شانه (rack and pinion ) و لید اسکرو (lead screw) نیز برای به حرکت در آوردن محور ها در دستگاه های CNC بسیار کاربرد دارند .3. Bearing : بلبرینگ ها از پرکاربرد ترین قطعات در دستگاه های CNC هستند . این بلبرینگ ها و یاتاقان ها در قسمت های مهم دستگاه های CNC مانند بالسکرو ، مرغک ، روتاری ، لید اسکرو ، گیربکس و در سایر قسمت ها کاربرد دارد .4.Controller :. کنترلر دستگاه مغز متفکر CNC محصوب میشود . کنترلر ها به سه دسته کلی PC Based و صنعتی و نیمه صنعتی تقسیم میشوند .5.Spindle : اسپیندل وظیفه چرخاندن ابزار (تیغه فرز) بر روی قطعه کار را بر عهده دارد . با توجه به این وظیفه باید اسپیندل با قدرت و سرعت کافی برای کاربرد مورد نظر انتخاب گردد .اسپیندل ها در توان ها ، سرعت ها و مدل های مختلف وجود دارد که میتوانید جزئیات آن را در مقالهانواع اسپیندل به زبان ساده مطالعه بفرمایید.6.T Slot Table : نوع ، کیفیت و جنس میز در دستگاه های CNC بسیار اهیمت دارد . روش های نگه داشتن قطعه کار روی میز متفاوت است . میز Slot T برای نگه داشتن قطعه کار به وسیله روبند (اتصالات پیچ و مهره ای) می باشد . روش دیگر نگه داشتن قطعه کار استفاده از پد وکیوم و پمپ وکیوم می باشد .7. Gantry: به پل متحرک در دستگاه های CNC دروازه ای گانتری گفته میشود . 8. Linear Motion Guide : که اختصارا به آن LM Guide نیز گفته میشود ، ریل های آب کاری شده دقیقی هستند که با دقت بالا ساخته می شوند تا محور های دستگاه CNC بوسیله واگن روی آن حرکت کنند ، در سایز ها و مدل های متفاوت هستند . باید توجه داشت محل نصب این ریل ها قبلا توسط دستگاه فرز ، فرزکاری شود و سوراخ هایی با دقت بالا جهت نصب ریل ها تعبیه شود .9. Energy Chain : انرژی چین ، انرژی گاید و یا زنجیر انرژی وظیفه هدایت و منظم کردن کابل ها ، شیلنگ ها و خرطومی ها را دارد . با توجه به حرکت دائم این قطعات ، بهتر است از برند های مرغوب انتخاب گردد .

    ادامه مقاله
  • بسمه تعالیراهنمای ساده جهت آشنایی با موتور های حرکتی دستگاه CNCیکی از اجزای مهم دستگاه های CNC، موتور های حرکتی می باشد.این موتورها در واقع وظیفه جابجایی در هر یک از محور ها را به عهده دارند ، که مقدار جابجایی و سرعت آن توسط کنترلر ، مشخص می شود . در بعضی ماشین آلات لازم است که دو موتور بصورت همزمان یک محور را جابجا کنند . در این صورت فرمان هر دو موتور مشترک خواهد بود .با توجه به مطلب ذکر شده ، مشخص است که یکی از عوامل مهم دردقت حرکتی دستگاه و سرعت جابجایی محور ها ، موتور ها می باشند .در برخی از موتور های حرکتی سیستمی به عنوان خط کش دیجیتال یا اینکودر نصب میشود که با این سیستم میتوان مقدار جابجایی را اندازه گیری نمود . معمولا همه موتورهای حرکتی همراه با یک درایور عرضه میشوند . که وظیفه درایور، ارتباط بین کنترلر و موتور می باشد و عملا فرمان را از کنترلر میگیرد و به موتور فرمان اجرا میدهد و آن را کنترل میکند .انواع موتور های حرکتی:1.سروو موتورServo motor : این موتور ها دقیق ترین و سریع ترین موتور هایی هستند که هم اکنون در CNC ها استفاده میشوند .سروو موتور ها دارای اینکودر روتاری (rotary encoder ) با دقت بسیار بالا هستند . این اینکودر در انتهای قسمت اصلی موتور قرار گرفته است و معمولا دو کابل مجزا برای این موتورها تعبیه میشود ، کابل قدرت از کابل اینکودر جدا می باشد و این دو کابل بصورت مستقیم به درایور سروو متصل میشوند .اگر به هر دلیلی موتور نتواند بچرخد ، از طریق فیدبکی که وجود دارد (اینکودر)، سیستم متوجه مشکل خواهد شد . فرمان از کنترلر بوسیله کابل مخصوص به درایور میرسد . این فرمان میتوان بصورت کابل پارالل یا سریال و یا CAN و یا سایر روش های انتقال اطلاعات باشد .در هر جایی که انتقال اطلاعات از طریق کابل صورت میگیرد بایستی به نحوه ارسال اطلاعات و پروتوکل های ارتباطی توجه زیادی کرد . برخی روش ها تحت تاثیر عوامل بیرونی ، نویز پذیری زیادی دارند . به همین دلیل است که برای اینکودر سروو موتور ها از کابل ایزوله مجزا استفاده میگردد .2.استپر موتور Stepper motor: استپر موتور همانطور که از اسم آن پیداست بصورت استپ استپ حرکت میکند و به ازای هر پالس یک اندازه مشخص میچرخد و ارزانترین نوع موتور های کنترل پذیر در بازار استپر موتور ها می باشند . استپر موتور ها بر خلاف سروو موتور ها ، فاقد اینکودر و یا هر گونه فیدبکی می باشند و اگر به هر دلیل موتور نتواند بچرخد ، درایور و یا کنترلر از این مشکل فیدبکی دریافت نمیکنند .3.ایزی سروو Easy servo: به استپر موتور های اینکودر دار ، ایزی سروو گفته میشود . این موتورها قیمت بسیار پایین تری نسبت به Servo motor ها دارند و در برخی کاربرد ها که نیاز به دقت و سرعت کمتر باشد میتوان آن را جایگزین سروو موتور کرد . به دلیل وجود اینکودر، نسبت به استپر موتور بازدهی بهتری دارد .این موتور ها تلفیقی از سروو موتور ها و استپر موتورها می باشد .موتور های موجود در بازار ایران تنوع زیادی دارند از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :استون ، دلتا ، پاناسونیک ، لید شاین ، تتا ، سانیو ، ال اس ، زیمنس ، یاسکاوا و میتسوبیشیPanasonic , Estun , Delta , teta , sanyu , leadshine , LS , Siemens , YASKAWA , MITSUBISHI

    ادامه مقاله
  • بسمه تعالی راهنمای ساده جهت انتخاب اسپیندل های پرکاربرد در CNCیکی از اجزای مهم دستگاه های تراش و فرز CNC، اسپیندل (spindle) می باشد.این موتور در واقع قسمت چرخنده دستگاه CN است که بخش اصلی این دستگاه به شمار می رود و ابزار تراش یا فرز روی اسپیندل بسته خواهد شد و به واسطه آن کار تراش و فرز انجام میشود .با توجه به مطلب ذکر شده ، مشخص است که وظیفه اصلی براده برداری دستگاه بر عهده اسپیندل می باشد ، پس انتخاب اسپیندل متناسب با کار مورد نظر و قدرت آن از اهمیت زیادی برخوردار است .دور چرخش اسپیندل برای متریال ها ی مختلف ، متفاوت است و اسپیندل ها از 3000 rpm تا 60000rpm در زمان نگارش این مقاله موجود می باشد .معمولا دور گردش اسپیندل را در محدوده ای مجاز به وسیله اینورتر میتوان کنترل نمود.انواع اسپیندل از نظر خنک کاری :1.اسپیندل هواخنک : این اسپیندل با گردش هوا در بین پره های بدنه خنک کاری میشود. که در دو مدل فن الکتریک و فن ثابت ساخته می شود .در اسپیندل فن ثابت ، شفت فن و شفت اسپیندل به هم بصورت مکانیکی متصل هستند و با چرخش اسپیندل فن نیز میچرخد .در اسپیندل فن الکتریک ، یک سیم پیچ مجزا برای فن تعبیه شده و چرخش فن به چرخش اسپیندل وابسته نمی باشد و باید برق مجزا برای فن تامین شود .2. اسپیندل آب خنک :در این نوع اسپیندلگردش آب در بین پره های بدنه اسپیندل ، کار خنک کاری را به بهترین شکل انجام میدهد . در صورت استفاده از این نوع اسپیندل ، به یک مخزن آب و یک پمپ جهت گردش آب نیاز خواهید داشت. همانطور که در تصاویر مشخص است اسپیند های آب خنک بصورت گرد ساخته میشوند . اسپیندل های آب خنک در مقایسه با اسپیندل های هواخنک از نظر خنک کاری بهتر عمل میکنند و در دراز مدت داغ نخواهند شد و به راحتی میتوانند ساعت ها ی متوالی و بدون توقف کار کنند .انواع اسپیندل از نظر تعویض ابزار:1.اسپیندل با تعویض ابزار دستی :سر شفت این مدل اسپیندل ها مهره بسته میشود ، که به وسیله آچار مخصوص توسط اوپراتور دستگاه باز و بسته میشود ، این باز و بستن دستی مهره اسپیندل هم زمان زیادی نیاز دارد و هم اینکه در دراز مدت باعث آسیب دیدن رزوه های شفت اسپیندل خواهد شد .2. اسپیندل با تعویض ابزار اتوماتیک : در این نوع اسپیندل به راحتی به وسیله باد کلت تعویض میگردد ، قطع و وصل شدن باد به عهده شیر های برقی پنوماتیک می باشد که ازکنترلر فرمان می گیرند . در بین برنامه و در حین اجرای کد ها ، زمانی که به ابزار دیگری نیاز باشد ، کنترلر فرمان لازم را صادر میکند و ابزار تعویض می شود .در دستگاه های CNC که از این نوع اسپیندل استفاده شده است ، تعدادی کلت نیز مورد نیاز خواهد بود .انواع اسپیندل از نظر برند:برند های مختلف اسپیندل با کیفیت های متفاوت و تنوع قیمتی بالا در بازار ایران وجود دارد .اسپیندل های ساخت ایتالیا ، ترکیه ، تایوان و چین از مهمترین اسپیندل های موجود در بازار می باشند .از جمله این برند ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :HSD , HQD , Arel , Hertz , HQM , CWبه جز موارد بالا برند های دیگر اسپیندل موجود می باشند که در ایران کمتر یافت میشوند ، عبارتند از :FIMEK، FANUC، Elte، Dynomax، Haina، Lenze ، MITSUBISHI ، Haina، Perske، WEISS این اسپیندل ها در بازار جهانی بسیار طرفدار دارند.

    ادامه مقاله