انواع اسپیندل به زبان ساده

بسمه تعالی

راهنمای ساده جهت  انتخاب اسپیندل های پرکاربرد در  CNC

یکی از اجزای مهم دستگاه های تراش و فرز  CNC،  اسپیندل (spindle) می باشد.

این موتور در واقع قسمت چرخنده دستگاه CNC  است که بخش اصلی این دستگاه به شمار می رود  و ابزار تراش یا فرز روی اسپیندل بسته خواهد شد و به واسطه آن کار تراش و فرز انجام میشود .

با توجه به مطلب ذکر شده ، مشخص است که وظیفه اصلی براده برداری دستگاه بر عهده اسپیندل می باشد ، پس انتخاب اسپیندل متناسب با کار مورد نظر و قدرت آن از اهمیت زیادی برخوردار است .

دور چرخش اسپیندل برای متریال ها ی مختلف ، متفاوت است و اسپیندل ها از 3000 rpm تا  60000rpm  در زمان نگارش این مقاله موجود می باشد .

معمولا دور گردش اسپیندل را در محدوده ای مجاز به وسیله اینورتر میتوان کنترل نمود.

انواع اسپیندل از نظر خنک کاری :

1.اسپیندل هواخنک : این اسپیندل با گردش هوا در بین پره های بدنه خنک کاری میشود. که در دو مدل فن الکتریک و فن ثابت ساخته می شود .

در اسپیندل فن ثابت ، شفت فن و شفت اسپیندل به هم بصورت مکانیکی متصل هستند و با چرخش اسپیندل فن نیز میچرخد .

در اسپیندل فن الکتریک ، یک سیم پیچ مجزا برای فن تعبیه شده و چرخش فن به چرخش اسپیندل وابسته نمی باشد و باید برق مجزا برای فن تامین شود .

2. اسپیندل آب خنک :در این نوع اسپیندلگردش آب در بین پره های بدنه اسپیندل ، کار خنک کاری را به بهترین شکل انجام میدهد . در صورت استفاده از این نوع اسپیندل ، به یک مخزن آب و یک پمپ جهت گردش آب نیاز خواهید داشت. همانطور که در تصاویر مشخص است اسپیند های آب خنک بصورت گرد ساخته میشوند . اسپیندل های آب خنک در مقایسه با  اسپیندل های هواخنک از نظر  خنک کاری بهتر عمل میکنند و در دراز مدت داغ نخواهند شد و به راحتی میتوانند ساعت ها ی متوالی و بدون توقف کار کنند .

انواع اسپیندل از نظر تعویض ابزار:

1.اسپیندل با تعویض ابزار دستی :سر شفت این مدل اسپیندل ها مهره  بسته میشود ، که به وسیله آچار مخصوص توسط اوپراتور دستگاه باز و بسته میشود ، این باز و بستن دستی مهره اسپیندل هم زمان زیادی نیاز دارد و هم اینکه در دراز مدت باعث آسیب دیدن رزوه های شفت اسپیندل خواهد شد .

2. اسپیندل با تعویض ابزار اتوماتیک : در این نوع اسپیندل به راحتی به وسیله باد کلت تعویض میگردد ، قطع و وصل شدن باد به عهده شیر های برقی پنوماتیک می باشد که ازکنترلر فرمان می گیرند . در بین برنامه و در حین اجرای کد ها ، زمانی که به ابزار دیگری نیاز باشد ، کنترلر فرمان لازم را صادر میکند و ابزار تعویض می شود .

در دستگاه های CNC که از این نوع اسپیندل استفاده شده است ، تعدادی کلت نیز مورد نیاز خواهد بود .

انواع اسپیندل از نظر برند:

برند های مختلف اسپیندل با کیفیت های متفاوت و تنوع قیمتی بالا در بازار ایران وجود دارد .اسپیندل های  ساخت ایتالیا ، ترکیه ، تایوان و چین از مهمترین اسپیندل های موجود در بازار می باشند .

از جمله این برند ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

HSD , HQD , Arel , Hertz , HQM , CW

به جز موارد بالا برند های دیگر اسپیندل موجود می باشند که در ایران کمتر یافت میشوند ، عبارتند از :

 FIMEK،  FANUC،  Elte،  Dynomax،  Haina،  Lenze  ، MITSUBISHI  ،  Haina،  Perske،   WEISS  

این اسپیندل ها در بازار جهانی بسیار طرفدار دارند.

}